Gönderen Konu: Ahlaki ikilem  (Okunma sayısı 4278 defa)

Çevrimdışı Çağatay ÇEBİ

• Çağatay ÇEBİ
  • Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • Özgür Yazılım Sayfaları
Ahlaki ikilem
« : 18 Mar 2008, 12:10:44 Sal »
Selamlar,

Etik önemli bir şeydir. Sadece benim için değil, herkes için böyle. Bu yazıyı da yazma sebebim etik nedenler...

Bilgi paylaşımı benim en çok değer verdiğim konulardan biri. Bilgiyi paylaşıp, arttırmak, insanlara yardımcı olmak, bunlar bizi daha ileri taşayacak belki de en önemli adımlar. Fakat bir anlam kayması yaşıyoruz.

Bilgi paylaşımının giderek ödev yaptırmaya döndüğünü üzülerek görüyorum. Bundan sonra ödev olarak sorulan sorulara, en azından şahsım adına yardımcı olmayacağımı söylemek isterim. Ödev konusunda elbette fikir danışabilirsiniz ve ben yine yardımcı olurum. Örneğin algoritmayı anlatırım, nerelere başvurulması, nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklarım. Hatta ufak tefek kod parçalarını bile yazarım. Kısacası işinize yarayacak şekilde yol göstermek için yine uğraşırım. Ancak tamamen ödev yapmayı artık düşünmüyorum.

Biliyorum, kimi arkadaşlar çok zor durumda kalıyor, hatta sınıfta kalma problemleri bile yaşıyor. Bu üzücü bir durum. Ancak bir dersi geçmeyi hak etmiyorsanız, geçmenizin tek yolu ödevlerinizi bir başkasına yaptırmaksa, sınıfta kalmanız daha doğrudur. Bilişimci olmak kolay değil, bu seçimi yapıyorsanız, buna göre hareket etmelisiniz. Aksi hâlde bu meslek grubunun değerini düşürürsünüz.

Bilgisayar Mühendisi eskiden önemli bir kavramdı. Bir bilgisayar mühendisi, gerçekten değerli ve yetişmesi zor bir insan olarak değerlendirilirdi. Şimdilerdeyse, üniversite patlamasıyla (özellikle mantar gibi çoğalan vakıf üniversiteleri yüzünden) Bilgisayar Mühendisi ünvanı eski değerini kaybetti. Zamanla giderek değeri daha da düşecektir.

Kararımın etik kısmına devam edersek, beni bulup ödevimi yapmamı isteyen birileri olsun diyelim. Ödevini yaptım ve güzel bir not aldı. Peki ya beni bulamayan; ama çok uğraşan insanlara ne olacak? Saatlerce uğraştığı hâlde ortaya güç bela bir şeyler çıkartırmışken, sınıf arkadaşında çok daha iyisini görse ve üstelik bunu bir başkasının yaptığını öğrense sizce ne hisseder?

Arkadaşlar, ben bir topluluk oluşturmak istiyorum. Bilginin paylaşıldığı, insanların birbirine yardımcı olabildiği bir ortam. Bu topluluk fikri, ödev ve kopya dünyasına dönmeden, dur demem sanırım hepimiz için daha iyi olur.

Sevgiler,
Çağatay
« Son Düzenleme: 18 Mar 2008, 12:12:33 Sal Gönderen: Çağatay ÇEBİ »
Her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim ve kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim. Al Capone
--
http://www.cagataycebi.com

cukuwa

• Ziyaretçi
Ynt: Ahlaki ikilem
« Yanıtla #1 : 18 Mar 2008, 22:39:36 Sal »

merhaba,

gerçekten çok ince ve hassas bir konuya değinmişsiniz..ödevleri yapmak yerine,ipuçları vererek yardımcı olmaya karar vermiş olmanızı sevindirici buldum kendi adıma.. çünkü daha dün foruma şöyle bir bakarken yine ödev yaptığınızı görmüş:) ve bu forumun kalitesinin düşeceği öngörüsünde bulunmuştum yüksek sesle düşünürken,beni yanıltmaya başladınız bile :)
ben de alnımın teri bileğimin hakkıyla kazanmak adına birçok kez  en kötü puanları alma ve de "enayi" olma >:( riskini göze alarak kimseden yardım istememeyi(mümkün olduğunca) prensip edindim, ve vazgeçmeyi de düşünmüyorum ewelallah.
balık vermektense,balık tutmayı öğretmek her zaman için en ideal yöntemdir.  :)
farkındalığınız ve hassasiyetiniz için teşekkürler ve tebrikler ;)

böyle konuşuyorum ama,birgün başım çok sıkışır da ödevimi yaptırmam gerekirse naparım bilmiyorum tabii ;D

iyi çalışmalar..

zabit

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 11 Haz 2008, 16:09:10 Çrş »
Sırf bu yüzden universiteye kadar gelip ve iyi puanlarla mezun olan okadar cok insan gördüm ki artık bunu prensip edinmişler ve her konuda herkese yaptırma alışkanlıkları oluşuyor. internette cıktı cıkalı indirip isim değiştirip dogrudan proje olarak sunanlarda cabası.

demir12

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 31 Eki 2008, 15:55:16 Cum »
Bu yazı sacmalık her ödevi başkasına yaptıran kişiye bilgisiz hazır istekci sen git başka bir şeyle ugraş denilmez.... çünkü bilgisayar çok geniş bir kavramdır içinde network,işletim sistemi programlama,web programlama,sistem,elektronik programlama ...vs kaç tane ayrı dal vardır aynı hekimlik gibi eger bir beyin cerrahı göz doktorundan yardım istiyorsa beyin cerrahının göz hakkında bilgisiz oldugu anlamına gelmez mühendilik ögrenciside böyledir.üniversiteye geldiginde bilgisayar mühendiliginin ne demek oldugunu bilmez dahi zamanla yazılım mühendiligi oldugu anlar.ve oda kendisine zamanla bir uzmanlık alanı belirler istekli oldugu şeylere yöneleir.mesala bende müthiş bi network cisco ilgisi vardır ve bu yıl inşaalah okuldan ayrı olarak netrondan ccnp,ccdp egitimleri bu konuda kendimi egliştirip en üst seviye ccıe exprei olmak istiyorum.ki dünyada sayıları parmakla gösterilecek kadar azdırlar switchleri baglama network projesi yapma benim zevklerimdendir aynı oranda c++ dan nefret ederim bana yazılım deyince kafam durur adeta bir türlü algoritma yazamam gecen yıl dersi ancak gecebildim. ödev yardımı bir ögrencinin okuldaki çözüm ortaklıgıdır.ha.ben demiyorum kişi hiç bilgisayardan ilgisiz bilgisayar müh okusun.eger kişide öyle bir durum varsa yani cevre zoruyla felan okuyorsa zaten kişi mezun olduktan sonra o yolda ilerlemeyi kendisi bırakır nice başka meslekler yapan bil.müh tanıyorum.bu gerci her meslekte böyle türkiyey kalifiyesiz eleman yetişiyo bunlar okumasın başkası isteyen okusun diyosanız burası türkiye kimse istedigi bölüme isteyerek gelmez en azında cogunluk öyle ama yazılımamerek saran insan mühendis olmasada bir sürü bu işin egitimini yapan kurumlar var hatta ben yine mesala ilac müesseliginden mezun olupta iyi bir bankada ıt securıty uzmanı olarak çalışan kişileri tanıyorum.siz kafanızı yormayın.bu ülkede sadece bil.müh yazılımcılık yapmıyor.ama tabii türkiye'nin durumu bu konuda içler acısı ben yine ödevimi başkasına yaptırırım ama bu yine kötü bir mühendis olacagım anlamına gelmez sadece uzmanlık alanım degil.cagatya cebi sende iste networkle ilgi yüzlerce döküman yazayım sana...ama c++da printfi dahi yazamam.yazmak istemem ama yavas yavas görsel animasyonlara ilgim kayıyor.bir görsel tasarımcıda olmak isterdim.kimbilir belki mezun olunca elimde yazılım diplomam olur ama ben görsel tasarım işiyle ugraşır o dalda en iyilerden olurum önemli olan diploma degil...ödevi yaptırmak degil hangi hayalini ve yapmak istedigin şeyi secmektir gerisi gelir cevram icin bu diplomayı alırım ama ben daha gercekci bir görsel sanatlar mühendisi olurum bana c++ ödevi yapmak isteyen mesaj atabilir....büyük cisco projeleri yaptırmak isteyende tabii...
« Son Düzenleme: 31 Eki 2008, 16:15:31 Cum Gönderen: demir12 »

Çevrimdışı Çağatay ÇEBİ

• Çağatay ÇEBİ
  • Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 31 Eki 2008, 17:32:08 Cum »
Bir beyin cerrahı, göz ameliyatı yapamaz; tersi de olmaz... doğru. Ancak unuttuğun bir şey var; konuda uzmanlaşmadan önce temel-ortak dersler okutulur. Buradan mezun olan hekim, sadece pratisyen olur ve kendi uzmanlığına göre dersleri okumaya başlar. Bu dersleri veremezsen; doktorluğun temelleri konusunda yetersizsin demektir.

Doktorlardan örnek vermeye devam edelim. Bir beyin cerrahına gidip; "Sana para vereyim; benim sitoloji ödevimi yap. Ben ortopedi konusunda çok yetenekliyim ama konu hücreler olunca; hiç sevmiyorum yapmak istemiyorum." diyebilir misin?

Benim yazdıklarımı saçma olarak değerlendirmişsin. Değiştirmeden önce yazdıklarının ilk hâlini okudum. Senin yazdıklarınla ilgili tek söyleyebileceğim, çocukca olduğu. Birisine para karşılığı ödev yaptırmak isteyip; istediğin cevabı alamayınca; saldırmana gerek yok. Para karşılığı etik davranmayacak birilerini bulup; onunla emellerini gerçekleştirmeye çalış. Çocuklarla uğraşamayacak kadar zamanım kısıtlı.

Çağatay ÇEBİ
Her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim ve kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim. Al Capone
--

demir12

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 01 Kas 2008, 10:36:05 Cts »
hayatım boyunca hiçbir forum sitesini karşılıklı munakaşa ortamına cevirmedim cevirmedimde benim yazdıklarımı beyenmeyenler olmuş olabilir ama bana hak verenlerde olacaktır.tıp meselesi sadece bir örnekti.ilk yazı biraz saldırganca ve anlaşılmazdı bu dogru sonra demek istediklerimi daha yogurdum ve yukarıdaki cevabı yazdım ödev yapan birileri buldum bu sorun degil.katıldıgım seminerlerden bilişim kluplerinden bogazici gibi fakültelerin mezunlarından bu konuda çok şey ögrendim ve bu konuda kendimi haklı buluyorum.peki bilgisayar mühendisligine gelen bir ögrenci acaba fakülteye geldiginde bilgisayar denince aklına ne geliyor.bilgisyar geliyor.eger yolda gördügünüz biri sizin mühendis oldugunuzu görünce benim bilgisayrımda şöyle bir şey olacak ne olacak,msni açmıyorum,winmdows kurulmuyo vs.diyo sonra yardımcı olamayınca bu nasıl mühendis ben ondan daha iyi biliyom.diyo bilgisayarı çünkü türkiyedeki bilgisayar mühendisligi=yazılım mühendisligi ben bu konuda onlarca konferansı,semineri izledim.ortak görüş aynı peki ögrenci bunu ögrenince ne yapıyo bilgisayardan kasıt programlama mış diyo ama piyada mühendisten iyi 2 yılda promcı yetişiyo ve tak diye bu yazılımları yapıyo zaten diller birbirine benziyo 10 tane dili kavrıyo mühendis ise biz mühendis olucaz diye fizik ögreniyo...o işi programcı yapsın diyo sonuc ortada....ama ülkemizde bilgisayar mühendisi ya takipm otomosyonu denilen bakkal takip,manav takip programı yazıyo yada yurtdışından gelen programlama teknik serviscilik yapıyo yurt dışındaki adam işletim sistemi geliştiriyo biz onun kalfalıgını,teknisyenligini yapıyosunuz.bana türkiyede süper bir bilişim şirketi söyeleyin diyoruz.mynet diyolar dogru mynet ama mynette kendine özgü bir yeniligi yokki.yurtdışındaki firmaların bir benzeri yenilikcilik yok neyse sorun bu degil.piyasada o kadar işşiz mühendis varki.ama bir o kadarda bu işin okulunu okumadıgı halde bu işin ekolou olan kişilerki varki.adam bir programlama dili ögrenmiş merak sarmış tek başına yaılım şirketi kurmuş,kişi 2 yıllık inşaatı bitirmiş bilgi işlem müdürlügü yapıyo yani konu bilgisayar mühendisligini okuyup mühendis olma degil o işi sevmek ve zevkle yapmak ister mühendis ol olma o işi sev zaten her müendislikte okuyan kişi yazılım uzmanlıgı yapar,okumayan ise yazılımdan bir şey anlamaz diye kaide yok.... önemli olan yapmaktır.Ben bu okulu bitireyim yazılımcılara fark atarım buna inanıyorum.
  ayrıca cagatay cebi sitesini ilk kurdugu yıllar bu kadar artisane bir hava çizmiyordu.yani bogazicibilgisayarı 4.0lık ortalamayla mı bitirmiş.ama zamanla çok degişti.insanları biraz bir şey bilmiyolar diye aşalıgıyo.oysaki tarihe adını kazıtmış eksigi olan ne programcılar vardır.oturup tek başına karneli yazan fakat bunun aksine diger işletim sistemlerinden alaksı olmayan ne programcılar var insanlar eksik oldugu yerlerde çözüm ortaklıgına gider benim ev arkadaşım.profesyonel bir ajax web programcının küçük ama yapamadıgı işleri yapamıyor.3.sınıfta bu o web programcısının cahil oldugu anlamına gelmez ayrıca o kişi bir yazılım atölyesi sahibi fakat bazen yetiştirilmesi gereken algoritymaların içinden çıkamıyor ücret karşılıgında arkadaşıma veriyor.ben cagaty cebiye bir şey demiyorum o insanlara böyle tepeden baksın eger onun yenilikci programlarıda varsa paylaşşında dünya nimetlensin ama kendisinde böyle bir yetenek yoksa kimseye taş atmasın yazınını yorumunu okurlara bırakıyorum....cagatay cebi'yede hiç cevap vermeyecegim.ama unutmasın ki bill gates dahi başkasından bir şeyler almıştır geçmişte applein dava etmesi buna bri örnektir.vesselam

Çevrimdışı Çağatay ÇEBİ

• Çağatay ÇEBİ
  • Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 01 Kas 2008, 10:50:40 Cts »
Bilgisayar mühendisliği bir etiket. İnsanların bilgisayar mühendisi olması gerekir diye bir savım zaten yok. Ancak bilgisayar mühendisi olacağım diyorsan, hakkını vererek olman gerekir.

Bilgisayar mühendisi ol diye kimse sana yalvarmıyor. Kendin okumak istiyorsun. O diplomayı kendin almak istiyorsun. Ondan sonra "ben bu dersleri yapamıyorum, sana para vereyim benim için sen yap" diye sağa sola soruyorsun. Erdem önemli bir şey. Senin paran var; sen ödevlerini başkasına yaptırdın. Peki ödevini uğraşıp yapanlar ne olacak? Onların hakkı ne olacak? Ne tezat iş; kendi ödevini başkalarına para karşılığı yaptırmaya çalışan bir 'kopyacı' bana erdemden bahsediyor!

Benim ne yapıp ettiğime gelince... Benim hiçbir şey yapma mecburiyetim yok. Ona rağmen, bildiklerimi insanlarla paylaşmak üzere dersler yazmışım; giren okur yararlanır. Burnu büyüdü ne demek? Ödevlerini yaptıramadığın için mi burnum büyüdü? Pazartesi'ye kadar yetişmesi lâzım; para vereceğim gibi şeyler söyleyen birisi burnu büyük olmuyor da; etikten bahseden benim mi burnum büyük oluyor?

Tekrar ediyorum; çocuklarla uğraşamam. Küstah bir şekilde para vereyim ödevimi yap diyen ukala bir çocukla hiç uğraşamam.
--

herkes icin hic kimse

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 01 Ara 2008, 13:36:11 Pzt »
çağatay bey, yazınız biraz saçma olmuş.
bunu söyledikten sonra, tüm nezaketi ayaklar altına (ya da alaylar altına) almış oluyoruz, değil mi arkadaşlar? genel (ya da yaygın deyelim) bir öğrenci profili var karşımızda, mühendislik eğitimi almış ama kişisel gelişiminde baskın çıkan özgüveni nedeniyle tevazuu geri kalmış bir forum kullanıcısının profili bu. bu forum kullanmamız için ama kötüye kullanmak kişinin elinde, ç. çebi bir sınır koymuş ama beğenilmemiş anlaşılan. insanlara iş yaptırmayı, makinenin işleyen diğer parçalarının ne olduğundan habersiz sadece kendi işini yapmayı kafasına koymuş, algoritmadan çakmayan ama sviçlere hükmettiği sanrısıyla kendini herşeyi yapmaya kadir görebilen dahi çocuk "neden bunu öğreneyim ki?" diyor cesurca. tebrik ediyorum özgüvenini de, kendisini de. prinf yazmaya da üşeniyor, vay canına, karizma puanına +2 alıyor bu üşengeçlik peleriniyle.

kozmo

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 20 Oca 2009, 16:31:14 Sal »
benim düşüncem bir odev için yardım etmek olabilir fakat yardım etmek odevi yapmak degildir sadece yol gostermek odevi nasıl yapılcagını anlatmaktır. Karşıdaki kişi gercekten anlamıyorsa biraz daha yardımcı olunabilir cagtay beyde bunu kast etmiş.

Sonucta sen bilgisayar muhendisi olacaksan bunu hak etmek zorundasın.

Burda sınav kagıdında , unuttugu için tum program cizilip 0 alıp 100 uzerınden 18 puan veren sistemlerle ugraşan ogrencilerde mevcut he babam he dedm diye başarılı notlar alan insanlarda mevcut.

sonucta arazide kimin ne bildigi ortaya cıkıyor merak etmeyin :)

fatihce-ng

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 17 Şub 2009, 03:22:10 Sal »
Teşekkür ediyoruz, ilkeli ve ahlaki bir davranış.

Ben de bilgisayar mühendisliği okuyorum, belki de bu tutumum yüzünden okulum bir sene, hatta iki sene uzayacak. Çalışmıyorum, projeleri yapmıyorum, fakat sonucuna da razı oluyorum. Çünkü  "madem mühendislik okumaya karar verdi, o zaman yarıım mühendis değil, tam mühendis olmalıyım" düşüncesindeyim. Arkadaşımın "sana da yapalım istersen, dersi geç" tekliflerini de reddederek projesini kendim yapamadığım dersi geçmeyi de istemedim.

Fakat çalışmadan böylesi bir davranış da doğru değil hepimizin bildiği gibi, ama o şahsi ve bahs-i diğer tabiki.  :)