Özgür Yazılım

21 Ağustos 2006

EULA üzerine küçük bir inceleme...

Okunmadan imzalanan şeyler, insanların başına büyük belalar açabilir. Kredi kartı sözleşmesi imzalayanlar bilir. Sözleşme aşağı yukarı 30 küsur sayfalık bir anlaşmadır. Biraz dikkatli okursanız, hoşunuza hiç gitmeyecek şeylerle karşılaşabilirsiniz. Ama bu hoşumuza gitmeyecek şeylerden nâdiren haberimiz olur. Çünkü bu tarz sözleşmelerin çoğunu okumadan kabul ederiz.

Bütün sözleşmelerin, sayfalar dolusu, küçük puntolarla yazılmış, uzun ve ağdalı cümlelerden oluşması bir tesadüf değildir. Bankalar ve büyük kurumlar, sözleşmelerin okunmadan imzalanmasını garantiye almaya çalışırlar. Dökümanların böyle olması yüzünden, biz de istediklerini yapar ve normal koşullarda altına imza atmayacağımız birçok şeyi kabul ederiz. Aradan zaman geçer ve uygulanan inanılmaz faiz oranları, anlamsız dayatmalar vb. konular yavaş yavaş su yüzüne çıkar.

Benzer bir sorun, yıllardır yazılım sektöründe de var. Son kullanıcı lisans sözleşmeleri ( EULA ) inanılmaz maddeler içeriyor ve herkes ne olup bittiğine bakmadan bunları kabul ediyor. Bu yazımızda, Microsoft'un son kullanıcı lisansını incelemeye alacağız.

İlk kez, EULA'nın ne kadar saçma maddeler içerdiğini LinuxAdvocate isimli, Linux bilincini arttırmaya yönelik bir Internet sitesi'nde farketmiştim. LinuxAdvocate, Windows XP EULA in Plain EnglishSade İngilizce'yle Windows XP EULA ) makalesinde, Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesiyle, insanlara nelerin kabul ettirildiğini, basit bir ifadeyle anlatıyordu. Temel olarak LinuxAdvocate'e ait bu makaleden yararlanarak, Windows XP Home Edition Türkçe Lisansıyla aslında neleri kabul ettiğimizi, anlatmaya çalışacağım.

Microsoft'a ait herhangi bir ürün lisansını, Türkçe veya İngilizce okumak isterseniz, Microsoft Lisans Merkezi'nden yararlanabilirsiniz. Bu konuda farkettiğim önemli bir noktayı sizinle paylaşmak isterim; Türkçe ve İngilizce lisanslar birbirinden az da olsa farklı...

Şimdi adım adım, lisansı incelemeye başlayalım. İnceleme esnasında, kullanılan, Windows XP Home Edition lisansı, Microsoft'un kendi sitesinden alınmıştır.

Lisans Sözleşmesi Anlamı
ÖNEMLİ—DİKKATLE OKUYUN: İşbu Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi ("EULA"), ilgili ortamın, basılı belgelerin , "çevrimiçi" veya elektronik belgeler ve Internet tabanlı hizmetlerin de dahil olabileceği ve bilgisayar yazılımını kapsayan yukarıda belirtilen Microsoft yazılım ürünü ("Ürün") için Microsoft Corporation ile tarafınız (bir gerçek kişi olarak veya bir tüzel kişi olarak) arasında yapılan yasal bir sözleşmedir. Ürüne, işbu EULA’da yapılacak değişiklikler veya EULA’ya konulacak ekler eşlik edebilir.

ÜRÜNÜ KURMANIZ, KOPYALAMANIZ YA DA HERHANGİ BİR ŞEKİLDE KULLANMANIZ, İŞBU EULA HÜKÜMLERİNE TABİ OLMAYI KABUL ETTİĞİNİZ ANLAMINA GELİR. BU EULA HÜKÜMLERİNİ KABUL ETMİYORSANIZ ÜRÜNÜ KURMAYIN VEYA KULLANMAYIN; PARANIZIN TAM OLARAK GERİ ÖDENMESİ İÇİN ÜRÜNÜ SATIN ALDIĞINIZ YERE İADE EDEBİLİRSİNİZ.
Bu yasal bir anlaşmadır ve Windows XP Home'u kullandığınız takdirde, otomatik olarak bu anlaşmayı ve bu anlaşmada ki bütün maddeleri kabul etmiş sayılırsınız.
1. LİSANS VERME. İşbu EULA hüküm ve koşullarının tümüne uymanız kaydıyla Microsoft tarafınıza aşağıdaki hakları vermektedir: Eğer Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi, EULA'yı kabul ederseniz Microsoft aşağıdaki hakları vermektedir:
1.1. Yükleme ve kullanma. Ürün’ün bir kopyasını iş istasyonu, terminal veya diğer bir cihaz gibi tek bir bilgisayara ("İş İstasyonu Bilgisayar") yükleyebilir ve buradayken erişim sağlayabilir, görüntüleyebilir, kullanabilir ve çalıştırabilirsiniz. Ürün, tek bir İş İstasyonu Bilgisayar'da aynı anda bir (1) işlemciden fazlası tarafından kullanılmaz. Windows XP Home'u sadece tek bir bilgisayara yükleyip, kullanabilirsiniz.
1.2. Zorunlu Etkinleştirme. İşbu EULA kapsamında verilen lisans hakları, lisanslı kopyanızı Ürün’ün kurulum işlemleri sırasında açıklandığı şekilde etkinleştirmeniz için gereken bilgileri vermediğiniz sürece, Ürünü ilk defa yüklediğiniz tarihten sonraki ilk otuz (30) günle sınırlıdır. Ürün’ü Internet veya telefon aracılığıyla etkinleştirebilirsiniz; bu işlem, ücrete tabi olabilir. Ayrıca, bilgisayarınızın donanımı veya Ürün üzerinde değişiklik yaptığınızda Ürün’ü yeniden etkinleştirmeniz gerekebilir. Ürünün içinde Ürün’ün lisans olmadan veya yasa dışı olarak kullanılmasını önlemek için tasarlanmış, teknolojik önlemler bulunur. Bu önlemleri kullanmamızın gerekli olacağı durumlar olabileceğini kabul etmiş sayılırsınız. Windows XP Home'u Internet veya telefon yoluyla aktifleştirmeniz gerekmektedir. Eğer bir yazılım veya donanım güncellemesi yaparsanız, yeniden aktivasyon işlemi yapmanız gerekebilir.
1.3. Dosya ve Yazdırma hizmetleri ile Internet Bilgi Hizmetleri ve uzaktan erişim (bağlantı paylaşımı ve telefon hizmetleri dahil) gibi Ürün hizmetlerinin kullanımı için İş İstasyonu Bilgisayarı'na en fazla beş (5) bilgisayarın veya başka elektronik aygıtın (her biri "Aygıt") bağlanmasına izin verebilirsiniz. En fazla beş bağlantı, bağlantıları "çoğullayan" veya toplayan ya da kümeler haline getiren yazılım veya donanım vasıtasıyla yapılan tüm dolaylı bağlantıları kapsar Eğer dosya veya yazıcı paylaşımı yapıyorsanız, bunu 5 bilgisayardan fazlasıyla yapmaya hakkınız yoktur.
1.4. Saklama/Ağ Kullanımı Ürün'ün bir kopyasını, yalnızca Ürün'ü dahili bir ağ üzerindeki diğer İş İstasyonu Bilgisayarlarınıza yüklemek ve çalıştırmak için kullanılan ağ sunucusu gibi bir saklama aygıtına da yükleyebilir veya bu aygıtta saklayabilirsiniz; ancak Ürün'ün yüklendiği, kullanıldığı, kendisinden erişim sağlandığı, görüntülendiği veya çalıştırıldığı her ayrı İş İstasyonu Bilgisayar için ayrı bir lisans almanız ve ayırmanız gerekir. Ürün lisansı paylaşılmaz veya değişik İş İstasyonu Bilgisayarlar'da eşzamanlı olarak kullanılmaz. Kullandığınız her bilgisayar için ayrı bir lisans almanız gerekmektedir.
1.5. Hakların Aidiyeti: İşbu EULA'da açıklıkla verildiği belirtilmeyen tüm haklar Microsoft’a aittir. Kullanıcı sözleşmede bahsedilen haklar dışında söz sahibi değildir.
2. DİĞER HAKLARIN VE SINIRLAMALARIN TANIMLARI. Daha fazla hak ve kısıtlama.
2.1. Güvenlik Güncelleştirmeleri: İçerik Sağlayıcıları, telif hakları dahil ilgili içerikteki kendi fikir haklarının haksız kullanıma ve edinime konu olmamasını sağlamak için, içeriklerinin (Güvenli İçerik) bütünlüğünü korumak üzere bu Ürün’e dahil edilmiş olan dijital haklar yönetim teknolojisini ("Microsoft DRM") kullanmaktadır. Güvenli İçeriklerin Sahipleri ("Güvenli İçerik Sahipleri") zaman zaman Microsoft'tan Ürünün Microsoft DRM bileşenleri için güvenlikle ilgili güncelleştirme ("Güvenlik Güncelleştirmeleri") sağlamalarını isteyebilir. Bu, Güvenli İçeriği Microsoft yazılımı veya Microsoft DRM kullanan üçüncü taraf uygulamaları aracılığıyla kopyalama, görüntüleme ve/veya yürütme becerinizi etkileyebilir. Internet'ten güvenli içeriği kullanmanıza olanak sağlayan bir lisans yüklediğinizde Microsoft, bu lisansla bağlantılı olarak, bir güvenli içerik sahibinin dağıtımını, Microsoft'un yapmasını istediği güvenlik güncelleştirmelerini bilgisayarınıza yükleyebileceğini kabul etmiş sayılırsınız.

Microsoft, bu Güvenlik Güncelleştirmelerini yükleyerek BİLGİSAYAR’ınızdan sizi kişisel olarak tanıtan veya başka hiçbir bilgi alamaz.
Herhangi bir zamanda, "İçerik Sahipleri"nden gelen istek üzerine, Microsoft bilgisayarınızda ki bazı özellikleri ( müzik dinleme veya film izleme gibi ) kaldırma hakkına sahiptir.
2.2. Internet Tabanlı Hizmet Bileşenleri: Ürün, bazı Internet tabanlı hizmetlerin kullanımını olanaklı kılacak veya kolaylaştıracak bileşenleri içerir. Microsoft’un kullandığınız Ürün ve/veya bileşenlerinin sürümünü otomatik olarak denetleyebileceğini ve İş İstasyonu Bilgisayarı’nıza otomatik olarak karşıdan yüklenecek yükseltmeleri ve düzeltmeleri sağlayabileceğini bilmekte ve bunu kabul etmektesiniz. Sizin onayınız olmaksızın, Microsoft, bilgisayarınıza yeni bir yazılım yükleyebilir.
2.3. Internet’te Oyun/Güncelleştirme Özellikleri. Ürün içindeki Internet’te oyun veya güncelleştirme özelliklerini kullanmak, bu özellikleri uygulamak için belirli bilgisayar sistemi, donanım ve yazılım bilgilerini kullanmanızı gerektirir. Bu özellikleri kullanmakla, Internet’te oyun ve/veya güncelleştirme amaçları için Microsoft ya da onun atadığı aracılara gerekli bilgilere erişmeleri ve onları kullanmaları için açıkça izin vermiş sayılırsınız. Microsoft, bu bilgileri yalnızca ürünlerimizi geliştirmek veya size özelleştirilmiş hizmetler veya teknolojiler sağlamak için kullanabilir. Microsoft, bu bilgileri diğerlerine açıklayabilir; ancak bu açıklama sizi kişisel olarak tanıtacak şekilde yapılmaz. Microsoft bilgisayarınız hakkında bilgi toplayabilir ve bunu başka firmalarla da paylaşabilir. Bu bilgi kişisel bilgileri içermez.
3. Ürün, telif hakları ve diğer fikir hakları yasaları ve anlaşmaları hükümleri ile korunmuştur. Ürün'ün mülkiyeti, telif hakları ve diğer fikir hakları, Microsoft ve bayilerine aittir. Ürün’ün satışı yapılmamakta, lisansı verilmektedir. Sadece bu son kullanıcı lisans sözleşmesinde geçen haklara sahipsiniz. Windows XP Home işletim sistemiyle, bu sözleşmede geçmeyen şeyleri yapamaya hakkınız yoktur.
4. TERS MÜHENDİSLİK, KAYNAK KODA DÖNÜŞTÜRME VE PARÇALARA AYIRMA HAKKINDAKİ SINIRLAMALAR: İşbu sınırlamaya bağlı olmaksızın, ilgili yasa hükümlerince açıklıkla izin verilen durumlar dışında, Ürün üzerinde ters mühendislik işlemi yapamaz, Ürün’ü kaynak koda dönüştüremez veya parçalarına ayıramazsınız. Yazılım geliştiriciler, hangi nedenle olursa olsun, Windows XP Home'un nasıl çalıştığını anlama girişiminde bulunamazlar.
5. Üçüncü Taraflara Devir: Ürün'ün ilk kullanıcısı bir kereye mahsus olmak üzere Ürün'ü başka bir son kullanıcıya devredebilir. Söz konusu devrin, tüm bileşen parçalarını, ortam ve basılı malzemeleri, işbu EULA'yı ve varsa Özgünlük Belgesi'ni kapsaması gerekir. Devir, konsinye gibi dolaylı bir devir olamaz. Devir yapılmadan önce, Ürün'ü devralan son kullanıcının EULA koşullarının tümünü kabul etmesi gerekir. Kiralanamayacağı. Ürünü üçüncü taraflara kiralayamaz, ödünç veremez veya Ürün’le beraber ticari amaçlarla ana makine hizmetleri veremezsiniz. Windows XP'yi bir kereye mahsus satabilirsiniz. Fakat bunu yapmadan önce, alıcının EULA şartlarını kabul etmesini sağlamanız gerekmektedir.

Windows XP Home'u, ödünç veremez, kiralayamazsınız. Hosting gibi ticari faaliyetlerde bulunmak için kullanamazsınız.
6. Bilgi Kullanımı Onayı: Ürün'le ilgili size verilen destek hizmetlerin bir parçası olarak her hangi bir yolla elde edilen (varsa) teknik bilgilerin, Microsoft ve bağlı kuruluşları tarafından bir toplanıp kullanılabileceği tarafınızca kabul edilmiş sayılır. Microsoft, bu bilgileri yalnızca ürünlerimizi geliştirmek veya size özelleştirilmiş hizmetler veya teknolojiler sağlamak için kullanabilir. Microsoft, bu bilgileri diğerlerine açıklayabilir, ancak bu açıklama sizi kişisel olarak tanıtacak şekilde yapılmaz. Microsoft ( ve Microsoft'un seçtiği herhangi birileri ) bilgisayarınızla ilgili bilgi toplayabilir ve bunu başkalarıyla paylaşabilir. Fakat bu kişisel bilgiyi içermez.
7. DİĞER SİTELERE BAĞLANTILAR: Ürün’ü kullanarak diğer sitelerle bağlantı kurabilirsiniz. Microsoft, diğer firma sitelerini denetlemez ve diğer firma sitelerinin içeriğinden, bağlantılarından veya üzerinde yapılan değişiklikler veya güncelleştirmelerden sorumlu değildir. Microsoft, diğer firmaların sitelerinden gelen web yayınları veya diğer firmaların sitelerinden alınan iletişimlerden sorumlu olmayacaktır. Microsoft, bu bağlantıları size yalnızca kolaylık sağlaması için sunmakta olup, bir bağlantının dahil edilmiş olması Microsoft’un bir başka şirket sitesini onayladığı anlamına gelmez. Microsoft kimsenin web sitesinden sorumlu değildir.
8. EK YAZILIM/HİZMETLER: İşbu EULA, Microsoft’un size sağlayacağı veya Ürün’ün ilk kopyasını aldıktan sonra size vereceği Ürün güncelleştirmeleri, ekleri, eklenti bileşenleri veya Internet tabanlı hizmet bileşenleri için (güncelleştirme, ek, eklenti bileşenleri veya Internet tabanlı hizmet bileşenleri için başka şartlar sağlamadığımız sürece) geçerlidir. Microsoft, tarafınıza sağlanan veya Ürün’ün kullanılmasıyla size sağladığı tüm Internet tabanlı hizmetlerine son verme hakkını saklı tutar. Bu Lisans Sözleşmesindeki kısıtlamalar, Microsoft'un ilerde sağlayacağı yazılımlara da uygulanır. Gelecekte sunulacak yazılımlar/programlar daha fazla kısıtlama içerebilir.

Microsoft, size sunduğu bir hizmeti, dilediği zaman, herhangi bir nedenle iptal edebilir.
9. YÜKSELTMELER. Yükseltme olarak belirtilen bir Ürün'ü kullanabilmeniz için, Microsoft tarafından yükseltmeye uygun olduğu belirtilen ürün için lisansınız olması gerekir. Yükseltmeden sonra, yükseltme hakkını almanıza zemin olan ürünü artık kullanamazsınız. Microsoft, yazılım güncellemesine izin vermeden önce, lisansı kullanıcı olup olmadığınızı kontrol edebilir. Güncelleme yaptıktan sonra, yazılımın eski versiyonunu kullanamazsınız.
10. YENİDEN SATILAMAZ YAZILIM: "Yeniden Satılamaz" veya “NFR” olarak belirtilmiş olan Ürün, tanıtım, sınama veya değerlendirme amaçları dışında yeniden satılamaz, devredilemez veya kullanılamaz. Eğer ürününüz "NFR" veya "Yeniden Satılamaz" olarak işaretlendiyse, yeniden satamazsınız.
11. DEVİR—Dahili. Ürün’ü başka bir İş İstasyonu Bilgisayar'a taşıyabilirsiniz. Taşıdıktan sonra, Ürün’ü önceki İş İstasyonu Bilgisayar’dan tümüyle kaldırmalısınız. Windows XP Home'u başka bir bilgisayara kurabilirsiniz. Kurma işlemi bittikten sonra, önceki bilgisayarda bulunan işletim sistemini kaldırmanız gerekmektedir.
12. SONA ERME: Diğer hakların saklı kalması kaydıyla, işbu EULA’nın hüküm ve koşullarına uymamanız durumunda, Microsoft, bu EULA sözleşmesini iptal edebilir. Böyle bir durumda Ürün'ün ve bileşen parçalarının tüm kopyalarını yok etmeniz gerekir. Eğer EULA şartlarını bozacak bir davranışta bulunursanız, Microsoft, işletim sistemini hemen kaldırmanızı zorunlu kılabilir.
13. GARANTİLERİN REDDİ: Aşağıda söz edilen Sınırlı Garanti, (varsa) belgelerde ve pakette ve diğer yazışmalarda olabilecek açıklıkla belirtilen garantilerin yerine geçmek üzere verilmiş olup, tarafınıza verilen yegane açık garantidir. Microsoft ve bayileri, Ürün'ü ve (varsa) ilgili destek hizmetlerini Sınırlı Garanti hükümleri saklı kalmak kaydıyla ve ilgili yasalar çerçevesinde izin verilen azami ölçüde sorumluluktan vareste olarak, OLDUĞU GİBİ TÜM HATALARI İLE BİRLİKTE vermekte olup, Ürün'e, destek ve diğer hizmetlerin, bilgi, yazılım uygulamalarının sağlanmasına ya da sağlanmamasına ve Ürün veya Ürün’ün kullanılması yoluyla sağlanan içeriğe ilişkin, ticari olarak satılabilirlik, belli bir amaca uygunluk, güvenilebilirlik veya kullanılabilirlik, verilen yanıtların ve sonuçlarının doğruluğu ve eksiksiz olması, gereken dikkatin ve işçiliğin sarf edildiği, virüs içermemesi ve bir ihmalin bulunmaması ile ilgili herhangi bir zımni garanti veya koşul dahil olmak üzere, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla, açıklıkla veya zımnen ya da mevzuat gereği olan tüm diğer garanti ve koşulların geçersizliğini işbu belge ile beyan eder. AYRICA ÜRÜN İLE İLGİLİ OLARAK HİÇBİR KULLANIM HAKKI, ZİLYETLİK, YAPILAN TANIMLAMALARA UYGUNLUK VEYA TELİF HAKLARININ İHLAL EDİLMEDİĞİ KOŞULU VE GARANTİSİ BULUNMAZ. Ürün paketinde, reklamlarında veya sunumlarında gördüğünüz bütün iddialar geçersizdir.

Windows XP, bütün hatalarıyla birlikte kabul edilmelidir. Bunun anlamı Windows XP'ye nasıl çalışacağını söyleyemeyeceğinizdir.
14. ARIZİ, NEDEN OLUNAN VE DİĞER BAZI ZARARLARIN HARİÇ TUTULMASI. MICROSOFT VEYA BAYİLERİ, KUSURLU, KASITLI (İHMAL DAHİL), TAMAMEN SORUMLU OLMALARI, SÖZLEŞMEYİ İHLAL ETMELERİ VEYA MICROSOFT VEYA HERHANGİ BİR BAYİ GARANTİSİNİ İHLAL ETMELERİ DURUMUNDA VE HATTA OLUŞAN ZARARIN OLASILIĞINDAN ÖNCEDEN HABERDAR EDİLMİŞ OLSALAR DAHİ, ÜRÜN’ÜN KULLANIMINDAN YA DA KULLANILAMAMASINDAN, DESTEK VEYA DİĞER HİZMETLER, BİLGİ, YAZILIM UYGULAMALARI SAĞLANMASINDAN VEYA SAĞLANAMAMASINDAN, ÜRÜN ARACILIĞIYLA VEYA ÜRÜNÜN KULLANIMI YOLUYLA ERİŞİLEN İÇERİKTEN VEYA İŞBU EULA’NIN HÜKÜMLERİNDEN DOĞAN VEYA BUNLARLA İLİŞKİLİ HERHANGİ BİR ÖZEL, ARIZİ, CEZA GEREKTİREN, DOLAYLI VEYA NEDEN OLUNAN HİÇBİR ZARARDAN (KAR KAYBI, GİZLİ VEYA BAŞKA BİLGİLERİN KAYBI, İŞİN DURMASI, ŞAHISLARA OLAN ZARAR, GİZLİLİK KAYBI, İYİ NİYET VEYA MAKUL DİKKATİN GÖSTERİLMEMESİ DE DAHİL GÖREVİN YERİNE GETİRİLEMEMESİ, İHMAL VE HER NASIL OLURSA OLSUN TÜM MADDİ VEYA DİĞER ZARAR, ZİYAN VE TAZMİNAT TALEPLERİ DAHİL OLMAK ANCAK BUNLARLA SINIRLI KALMAMAK ÜZERE) İLGİLİ YASALAR ÇERÇEVESİNDE İZİN VERİLEN AZAMİ ÖLÇÜDE SORUMLULUKTAN VARESTEDİR. Microsoft hiçbir zarardan sorumlu tutulamaz. Bunlara kâr kaybı, kişisel bilginin sızdırılması ve mahremiyet kayıpları da dâhildir.

Hatta Microsoft sözleşme şartlarını bile bozarsa, bundan da sorumlu tutulamaz.
15. YÜKÜMLÜLÜKLER VE TELAFİLERİN SINIRLANDIRILMASI: Her ne sebeple uğramış olursanız olun tüm zararlar için (yukarıda ve Sınırlı Garanti’de atıfta bulunulan ve doğrudan oluşan veya genel zararlar dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmamak kaydıyla), işbu EULA hükümleri uyarınca Microsoft'un ve bayilerinin tüm sorumluluğu ve yukarıdakiler için sizin özel tazminat hakkınız (Sınırlı Garanti’nin ihlaliyle ilgili olarak Microsoft'un tamir etme veya değiştirme seçimi dışında), hangisi daha büyükse, Ürün için fiilen ödemiş olduğunuz tutar veya 5,00 ABD Doları ile sınırlıdır. Yukarıdaki sınırlamalar, istisnalar ve geçersizlik bildirimleri (Bölüm 14 ve 13 ve Sınırlı Garanti'de belirtilenler dahil olmak üzere) verilen tazminatın amacı sağlayamaması halinde dahi, ilgili yasalar tarafından izin verilen azami ölçüde geçerlidir. Eğer Microsoft dilerse, başınıza gelen zararlar için en çok ödediğiniz yazılım ücreti kadar para ödeyebilir. (Windows XP Home'un 100$ civarında olduğunu hatırlatmak isterim.) Microsoft'un ödeyeceği tazminat 5$'dan daha az olmayacaktır.

Microsoft'un İngilizce Lisansıyla, Türkçe Lisansı arasında bazı farklı bulunuyor. Bu yüzden, numaralandırma, Türkçe Lisansa uymayacaktır. Ayrıca çeviri esnasında hatalar yapmış olabilirim. Eğer hata yaptığım bir konu farkederseniz, beni uyarabilirsiniz. Yazının orjinali olan Windows XP EULA in Plain English makalesini okumanızı rica ederim.

Evet, sevgili arkadaşlar... kısacası durum böyle. Linux veya benzeri yazılımları kullanmak istemeyenlerin en büyük bahanesi, gerekli desteğin verilmediğini iddia etmeleridir. Microsoft tarafına bakalım:

Gördüğünüz gibi, sahip olduğunuzu düşündüğünüz desteğe, aslında pek sahip değilsiniz. Ve inanıyorum ki, içinizden birçoğu farkında olmadan bu lisans anlaşmasını defalarca delmiştir. Çünkü lisans anlaşması delinmeyecek gibi değil, resmen bir mayın tarlası ve ne yaparsanız yapın, bir yerlere toslayabilirsiniz.

Bütün bunlara rağmen, hâlâ rahatsız olmayan kaldıysa, Microsoft ürünlerini kullanmaya devam edebilir. Ama ortada herkesin görmesi gereken, büyük bir yanlış var!

Çağatay ÇEBİ