Açık Projeler


Bu bölümde, şimdiye kadar hazırlamış olduğum bazı projeleri bulacaksınız. Projelerin, hepsi özgür yazılımdır ve GPL ile sunulmaktadır. Özet geçecek olursak, buradaki projeleri, dilediğiniz gibi kullanabilir, çoğaltabilir, değiştirebilir ve kaynak göstermek kaydıyla, kendi adınızla da yayınlayabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için GPL ( General Public License - Genel Kamu Lisansı ) dökümanını okumanızı rica ederim:

Genel Kamu Lisansı ( İngilizce )
Genel Kamu Lisansı ( Türkçe )


JavaSözlük

                                   
Sürüm : 1.1.2 Çıkış Tarihi : Eylül 2006
Programlama Dili : Java Platform : Platform Bağımsız
Veritabanı : HSQLDB

JavaSözlük, her platformda kullanılabilecek, İngilizce - Türkçe, Türkçe - İngilizce bir sözlüktür. Kelimelerin saklanması için, %100 Java tabanlı olan HSQLDB veritabanını seçtim. HSQLDB'nin oldukça hızlı çalışacağını düşünüyordum. Ancak kompleks sorgular kullandığımda, düşük bir performansla karşılaştım. Bu nedenle, programın yavaşlığından şikayetçi olabilirsiniz. Veritabanı, hâlen geliştirilme aşamasında. İlerki versiyonlarında performans problemleri çözülecektir.

JavaSözlük, http://javasozluk.dev.java.net adresinde geliştirilmektedir. İlgili siteden kaynak koda CVS ile erişim sağlayabilir, yazılımın gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Proje, NetBeans geliştirme ortamında hazırlanmıştır.

  Çalıştırılabilir ( Binary )   Kaynak ( Source )
Kod Gezgini ( Source Browser )


LogMyIP

                                   
Sürüm : 1.0 Çıkış Tarihi : Ağustos 2006
Programlama Dili : Java Platform : Platform Bağımsız
PHP
Veritabanı : MySQL

LogMyIP, uzaktan erişim konusunda yardımcı olmak üzere hazırlanmış bir programdır. Değişen dinamik IP'ler, bilgisayarınıza erişimde sıkıntı yaratırlar. LogMyIP, bu sorunu çözmek için, IP adresinizi, Internet üzerindeki bir sunucuda saklar ve periyodik olarak bu bilgiyi günceller. Bu sayede, IP adresiniz değişse bile, yeni adresinizi kolayca öğrenebilirsiniz. LogMyIP ile ilgili daha fazla bilgiye, proje sitesinden ulaşabilirsiniz.

  Çalıştırılabilir ( Binary )   Kaynak ( Source )
Kod Gezgini ( Source Browser )


PingSweeper

                                   
Sürüm : 0.9 Çıkış Tarihi : Şubat 2006
Programlama Dili : Java Platform : Windows 2000
Windows XP

PingSweeper, verilen IP aralığında, hangi node'ların ulaşılabilir olduğunu ping atarak tespit eden son derece hızlı bir IP tarayıcıdır. Java tabanlıdır ve bu yüksek hıza Multithread yapısıyla kavuşmuştur. Ping atmak için Java'nın dahili bir özelliği olmadığından, işletim sistemine ait araçlar kullanılmıştır. Bu yüzden işletim sistemine bağımlı bir yapısı vardır. Kodlar üzerinde oynayıp, Linux uyumlu hale getirmekte mümkündür. Proje, http://pingsweeper.dev.java.net adresinde açık kaynak olarak geliştirilmeye devam edilmektedir.

  Çalıştırılabilir ( Binary )   Kaynak ( Source )
Kod Gezgini ( Source Browser )

İstatistik

                                   
Sürüm : Alpha 1.03.14 Çıkış Tarihi : Ağustos 2003
Programlama Dili : Visual Basic Platform : Windows 98
Windows 2000
Windows XP

Lisans eğitimim esnasında, 2.sınıf sonunda yazmış olduğum bir programdır. İstatistik çalışmalarında kullanmak için geliştirilmiştir. Programın, görsel bir arayüzü vardır. Yıllar önceki tecrübesizliğim ve nesne tabanlı tasarım bilgisizliğimden dolayı, gayet vasat şekilde yazılmıştır. ( En azından şimdi yapsam, bunun kat kat üstünde bir şeyler hazırlardım. ) Yazılımın en büyük özelliği, ilk Türkçe istatistik programı olmasıdır.

  Çalıştırılabilir ( Binary )   Kaynak ( Source )


myReversi

                                   
Sürüm : 0.9 Çıkış Tarihi : Mayıs 2004
Programlama Dili : C# Platform : Platform Bağımsız

Reversi isimli oyunun, C# ile yazılmış bir versiyonu. Kod son derece kötü yazılmıştır. Baktıkça bundan daha kötü yazabilir miydim dediğim ender çalışmalarımdan biridir. Buraya bu programı koymamın tek nedeni; canı sıkılan birilerinin, Reversi oyunuyla biraz vakit geçirebileceğini düşünmem. Yoksa kodun bakıp, anlaşılacak ve geliştirmeye değecek bir tarafı yok. ( Ufak bir not; programı Linux'ta Mono ile çalıştırırsanız, oyun taşlarında renk uyumsuzluğu çıkabiliyor. Elbette Windows'ta böyle bir sorun yok ve gayet normal çalışıyor. )

  Çalıştırılabilir ( Binary )   Kaynak ( Source )