Anasayfa

Yardım Aranıyor!

Site içeriğini genişleterek, birlikte daha çok insana ulaşıp, daha iyi şeyler ortaya koyabiliriz. Nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenmek için, Yardım Aranıyor! sayfasına bakabilirsiniz.Merhaba;

Özgür yazılım, dünyada giderek güçlenen bir kavram. 30 yıl önce GNU'yla atılan küçük adımlar, günümüzde tahmin edilemeyecek boyutlara ulaştı. Maddi bir karşılık beklemeden geliştirilen yazılımlar, ticari dünyanın temellerini derinden sarstı.

Bilgisayarımda, GNU/Linux tabanlı bir dağıtım olan Ubuntu'yu kullanıyorum. Herhangi bir ücret ödemediğim halde, yazılımı dilediğim gibi kopyalama, çoğaltma, değiştirme, inceleme ve hatta kaynak gösterirsem, kendi adımla yayımlama hakkına sahibim.

Yazılım özgürlüğüne sahip olmamı, GNU'ya borçluyum. Ben de GNU'ya nasıl teşekkür edebileceğimi, neler yapabileceğimi bir süre önce düşünmeye başladım. Bir yazılım mühendisi olarak yapabileceğim iki şey vardı: Birincisi, bildiklerimi insanlarla paylaşacaktım; ikincisi, projelerimi özgür birer yazılım haline getirecektim. Her ikisini de yapmaya karar verdim.

Sözün özü; içeriği kişisel olmayan ama yapı olarak kişisel görünen web siteme hoş geldiniz. Burada gördüğünüz her şey, özgür yazılım dünyasına, borcumu ödemenin bir yolu olarak düşünülebilir. Benimle iletişime geçmek veya siteyle ilgili daha fazla şey öğrenmek isterseniz, hakkında bölümünden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hepinize iyi çalışmalar dilerim...

Çağatay ÇEBİ